skip to Main Content
Uzaktan Çalışma Sürecinde Çalışanları Takdir Etme Yöntemleri

Uzaktan Çalışma Sürecinde Çalışanları Takdir Etme Yöntemleri

  • Blog

Finans hizmetleri şirketi Canada Life, 2000 çalışanın katıldığı bir ankette, şu anda evden çalışan kişilerin %46’sının performansını gösterme konusunda normal zamanlara göre daha fazla baskı hissettiğini ortaya çıkardı.

Katılımcıların %24’ü her gün, çalıştıklarını kanıtlama ihtiyacı duyduklarını itiraf ediyor. Uzaktan çalışırken değer veya üretkenlik göstermek daha zor olduğundan, birçok çalışan kendini her zamankinden daha fazla zorluyor. Anket, katılımcıların üçte birinden fazlasının (%35) hasta iken çalışmaya devam ettiğini ve yaklaşık beşte birinin (%18) daha uzun saatler çalıştığını ortaya koydu. Dahası, %15’i daha az mola verdiğini ve %12’si mola vermeyi tamamen bıraktığını söylüyor.

Çalışanların bu süreçteki yüksek stres seviyeleri, ruhsal sağlıklarını tehlikeye atıyor. Bu da üretkenliğe ve bağlılığa zarar verebiliyor.

Yöneticiler, minnettarlık gösterip, küçük de olsa tüm çabaları takdir ederek ekiplerinin moralini yükseltebilir ve çalışanlarının zihinlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Çalışanlarına bu süreçte değer verdiklerini hissettirmek için basit ama anlamlı yolları tercih eden 5 firmayı inceleyelim;

1. MonoSol, çalışanlarına teşekkür etmek ve yerel restoranları desteklemek için ekibin öğlen yemeklerini satın aldı.

Çalışanları bu süreçte bir restorana götürmek şu anda mümkün olmayabilir, ancak bu onlara öğle yemeği ısmarlayamayacağınız anlamına gelmez. MonoSol, 750 çalışanına en sevdikleri yemeği sipariş etmelerine izin vererek teşekkür ediyor.

“Takeout Takeover” (paket servisi devralma) olarak adlandırılan bu uygulama; ABD, Avrupa ve Asya’daki MonoSol çalışanlarının belirli restoranlardan 70$ ‘a kadar yemek sipariş etmesine olanak tanıyor. Şirket, ayrıca restoran ortağına da %25 tutarında ödeme yapıyor.

MonoSol CEO’su Scott Bening, “Çalışanlarımızın güvende ve sağlıklı kalmak için, ne kadar sıkı çalıştıklarını biliyor ve onlara teşekkür etmek istiyoruz.” diyor ve “aynı zamanda şu anda yardıma ihtiyacı olan diğer yerel işletme sahiplerine destek oluyoruz.” diye ekliyor.

2. Dechert, yöneticilerini ekip üyelerine teşekkür kartları göndermeye teşvik ediyor.

Bir yöneticinin ekibinin sırtına dokunup teşekkür etmesi, yüksek oranda pozitif etki yaratabilir. Ancak, yüz yüze etkileşimler yakın gelecekte mümkün olmayacağından, küresel bir hukuk firması olan Dechert, yöneticiler için ekip üyelerine gönderebilecekleri kişiselleştirilmiş e-kartlar oluşturdu.

Dechert’in Küresel Mesleki Gelişim Direktörü Jessica Vanto’ya göre, bu yaklaşım hem çalışanlar hem de yöneticiler için motivasyonu yükseltmek için güçlü bir fayda sağlıyor. Vanto; “Teşekkür etmek çok güçlü bir şey” diyor. “Birisi size” teşekkür ederim” dediğinde, gününüzü güzelleştirebilir.” diyor.

Araştırmacılar, teşekkür etmenin onları kabul etmek kadar önemli olduğunu keşfettiler: “Başkalarına teşekkür ettiğinizde, ruh haliniz yükseliyor, daha iyimser hissediyorsunuz, gününüz daha güzel geçiyor.”

3. International SOS, çalışanlarına şirket haber bülteninde seslendi.

Halka açık bir konuşma, teşekkür etmenin net bir yoludur. Seyahat güvenliği ve medikal hizmetleri şirketi International SOS, çalışanlarını tanımak ve tebrik etmek için sekiz sayfalık bir dijital haber bülteni yayınladı.

1.100 kişilik ekibin tamamına gönderilen haber bülteninde, bölge genel müdürünün çalışanlara çabaları için teşekkür ettiği bir video da yer aldı. Yöneticiler ayrıca, terfi alan ekip üyelerine takdirlerini sundu.

İK Direktörü Michael Whitlow, “İyi bir ilgi gördü” diyor. “Son sayfayı açan kişi sayısı, neredeyse ilk sayfayı açan kişi sayısı kadar. Bu da bizim içeriklerimize güçlü bir ilgi gösterildiğini anlatıyor.”

Haber bülteni, insanların iş arkadaşlarının önemli başarılarını okumalarına olanak tanıyan bir tanıma kültürünü geliştirmenin bir yolu olarak görüldü. International SOS ayrıca, çalışanların bir hediye çeki ve kendi adlarına dikilen bir ağaçla bu bağlılık programını yürütmeye devam etti.

4. Colt Teknoloji Hizmetleri, saha çalışanlarını takdir etmek için bir “Kahraman Ödülü” oluşturdu.

Ağ ve ses bağlantısı şirketi olan Colt Technology Services “Pandemic Hero Award” (Pandemi Kahramanı Ödülü) yarattı.

Uzaktan çalışmanın mümkün olmadığı pozisyonlar için, performansı artırmak ve bağlılığı teşvik etmeyi amaçladı. Ödülü alanların, hesaplarına 275 £ ekleniyor.

Şimdiye kadar, yaklaşık 300 Colt çalışanı, çabalarından dolayı Pandemik Kahraman Ödülü’nü aldı.

5. Bonjoro, rahatlamalarına yardımcı olmak için çalışanlarını bir yayın hizmeti aboneliği ile ödüllendirdi

Çalışanlara bir hediye çeki veya bir paket çikolata gibi küçük bir teşekkür göstergesi vermek, çabalarının fark edildiğini ve takdir edildiğini onlara göstermenin kolay bir yolu olabilir. Avustralyalı Bonjoro firması, kısa süre önce çalışanlarına bir yayın hizmetine abonelik vererek bu yaklaşımı bir adım öteye taşıdı.

Bonjoro’nun Büyüme Müdürü Casey Hill, “Şirket olarak takdirimizi göstermek için yaptığımız şeylerden biri de Calm, Disney + veya Netflix gibi seçtikleri bir yayın platformuna ücretli abonelik sağlamaktı.” diyor. “Bunların stresli zamanlar olduğunu biliyoruz ve ekibimizin iş dışındaki mental sağlıklarına ve dinlenme zamanlarına da değer verdiğimizi göstermek istiyoruz.”

Son olarak;

Yöneticilerin ve liderlerin şu sıralar ajandaları yoğun olabilir ancak çalışanların görüldüğünü ve takdir edildiğini hissetmesini sağlamak bir öncelik olmalıdır.

Çalışanlarınıza kendileri için zaman ayırmalarını hatırlatmak, aşırı çalışmaya karşı yardımcı olabilir ve bazı çalışanların kendilerini zorlama ihtiyacını da azaltabilir. Görünüşte küçük olan bir teşekkür bile stresli veya endişeli biri için büyük fark yaratabilir. Bu nedenle çalışanlarınıza değerli olduklarını göstermek için her fırsatı değerlendirmelisiniz.

Kaynak: https://business.linkedin.com/talent-solutions/blog/company-culture/2020/strategies-to-make-employees-feel-valued-during-periods-of-disruption

 

Back To Top
Close search
Ara