skip to Main Content
Teknoloji Profesyonellerinin LinkedIn Kullanım Alışkanlıkları

Teknoloji Profesyonellerinin LinkedIn Kullanım Alışkanlıkları

LinkedIn teknoloji firmaları ve IT profesyonelleri için oldukça popüler bir platform. Teknoloji firmaları için yetenek bulabilecekleri ve işveren markalarını güçlendirebilecekleri; IT profesyonelleri için de hem sektör takibi yapabilecekleri hem de kişisel markalarını parlatabilecekleri güçlü bir araç diyebiliriz. Peki teknoloji profesyonellerinin ilgisini LinkedIn’de en çok hangi içerikler ve paylaşımlar çekiyor biliyor musunuz?

LinkedIn’in yaptığı bir araştırmaya göre IT profesyonelleri, diğer sektördeki kullanıcılara göre daha fazla içerik paylaşıyor ve görüntülüyor. Sayılarla bakacak olursak, teknoloji profesyonellerinin %80’i haftada en az bir kez, %45’i her hafta ve %35’i her gün LinkedIn içerikleriyle etkileşim içine giriyor. Bir diğer önemli nokta ise, teknoloji uzmanları LinkedIn’de paylaşılan içeriklere ve makalelere hızlı bir şekilde bakıp geçmiyor, içeriklerle aktif olarak etkileşim kuruyorlar. Teknoloji uzmanları diğer sektörlerdeki kullanıcılara oranla içeriklerde %5 daha fazla “beğen” butonuna basarken, bu oran içeriği paylaşma noktasında %9’a çıkıyor. Bu rakamlar gösteriyor ki teknoloji izleyicisi, genellikle gönderileri ve makaleleri sonuna kadar okuyarak LinkedIn’de daha uzun zaman harcıyor. Bu da eğer teknoloji odaklı paylaşımlar yapıyor ve bu kitlenin ilgisini çekmek istiyorsanız büyük olasılıkla çekirdek kitlenizin bunu fark edeceğini ve çabalarınızı ödüllendirileceğini gösteriyor.

Öte yandan, teknoloji meraklıları içerikle aktif bir şekilde ilgileniyor olsalar da, bunu ihtiyatlı yapma eğilimindeler. Araştırmaya göre, teknolojiye önem vermeyen meslektaşlarına göre içerik hakkında yorum yapma olasılıkları çok daha düşük; “beğeniyorlar” ve “paylaşıyorlar”, ancak iş yorum yapmaya geldiğinde görünen o ki kendi görüşlerini ortaya koymayı pek sevmiyorlar. Sayılarla bakacak olursak, kişisel bilgilerini paylaşma olasılıkları %6 daha düşükken bir içeriğe yorum yapma olasılıkları da %9 daha düşük.

Bir diğer önemli bulgu da teknoloji uzmanları, meslektaşlarıyla bağlantı kurmak için LinkedIn’i diğer ağlara oranla daha fazla kullanıyor. %81’i sektör trendlerini, haberlerini, olaylarını ve meslektaşlarının faaliyetlerini takip etmek için platforma oldukça güveniyor. Ayrıca LinkedIn’i kendilerini pazarlamak için de kullanıyorlar. Araştırmaya katılan kullanıcıların %63’ü işlerini geliştirmek ve pazarlamak için ağırlıklı olarak LinkedIn kullandıklarını belirtmişler. Bir diğer güvendikleri nokta da LinkedIn şirket sayfalarında düzenli bir şekilde paylaşım yapan şirketler.

Özetlemek gerekirse, eğer teknoloji profesyonellerinin ilgisini çekmek istiyorsanız;

  • LinkedIn’de mutlaka içerik paylaşmalısınız. Teknoloji profesyonelleri en az haftada bir kez içeriklerle etkileşime geçiyorlar.
  • İçeriklerinizi özenle hazırlamalısınız. Teknoloji profesyonelleri içerikleri sonuna kadar okuyor ve konuya önem veriyorlar.
  • LinkedIn şirket sayfaları onlar için oldukça önemli. Sürekli içerik paylaşımı yapan firmalara daha fazla güveniyorlar.

**Siz de LinkedIn’de işveren markası ve düzenli içerik paylaşımı yönetimi konularında destek almak isterseniz bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Back To Top
Close search
Ara