skip to Main Content
Teknik Adayların Mülakat Performansına Zirve Deneyimi Yaşatacak Yetkinlik!

Teknik Adayların Mülakat Performansına Zirve Deneyimi Yaşatacak Yetkinlik!

Hadi bugün, özellikle teknik adayların gelişim alanı olduğuna inandığımız bir yetkinlikten söz edelim.

Açık ve Net İletişim!

Mülakat performansınızın aslında mesleki ve teknik becerileriniz ile önemli ölçüde örtüştüğünü biliyor musunuz? Karmaşık fikirleri ve deneyimleri etkili bir şekilde aktarma yeteneği, özellikle teknik profesyoneller için hem çalışma hayatında hem de görüşme sırasında vurgulanacak önemli bir yetkinlik.

Bir mülakatta hedeflerinizden biri, işe alım danışmanını teknik sorunları etkili bir biçimde çözebileceğinize ikna etmektir. Bu, konuyu çözüme ulaştırmak kadar çözümlerinizi çalışma arkadaşlarınıza aktarmak anlamına da gelir.

Sonuçları ve planlarınızı başkalarına aktarma ve onları ikna etme beceriniz, iş görüşmelerinizde etkileyici performanslara dönüşür. Çünkü organizasyonların mühendislerinden en büyük beklentilerden biri; başkalarını buldukları çözümün doğru yöntem olduğuna ikna etmeleridir.

Ancak algoritmaya veya bir teste dayalı görüşmelerde dahi, bir çözümünüz olduğunda, bunu nasıl bulduğunuzu ve neden doğru olduğuna inandığınızı işe alım danışmanına anlatmanız gerekir.

Ne yapmalısınız?

Çözmekte olduğunuz sorunları anlatarak başlayın. Şu anda tam olarak ne ile meşgul zihniniz? Bunu nasıl bir hale getirdiğinizde çözülmüş olarak kabul edeceksiniz? İşe alımcıya bunu aktarın.

Eldeki görev için yararlı olabilecek, geçmiş bilgi ve tecrübelerinizi aktarın. Örneğin; “hayatı kolaylaştıracak bir uygulama üzerinde çalıştığım dönemde, uygulamanın kullanılacağı koşulları oluşturmak için, bir test verisi türünü tasarlamıştım. Şu anki sorunda da bu testi referans alabileceğimi düşünüyorum.”

Son olarak, sorunu çözmek için gerçekte ne yapmayı planladığınızı özetleyin. Hem teknik detayları hem de bu tekniğin ekibe anlatılması sürecinde nelere dikkat edeceğinizi ve hangi sonuçları öngördüğünüzü işe alım danışmanına aktarın.

Kaynak: https://hiringfor.tech/2020/10/05/how-to-improve-your-interview-skills-by-doing-your-job.html

Mülakat performansınızı geliştirmek için; “Mülakat Simülasyonu ve Danışmanlığı” hizmetimizden faydalanabilirsiniz!

 

 

Back To Top
Close search
Ara