skip to Main Content
Özgün Bir İşveren Markası Olmak İçin 5 Önemli Tavsiye!

Özgün Bir İşveren Markası Olmak İçin 5 Önemli Tavsiye!

Firmalar için son dönemdeki en önemli kavramlardan birinin işveren markası yönetimi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu kavramını ortaya çıkaran Simon Barrow, işveren markasını, işverenin sunduğu tüm faydaların toplamı olarak tanımlamıştır. Böyle düşündüğümüzde, işveren markasını; “Bir organizasyonun, hem çalışanlarına hem de müşterilerine sunduğu fırsatların tümü.” olarak niteleyebiliriz.

Günümüzde internet, tüm bunları keşfetmek ve gelişimlerini desteklemek için mükemmel bir kaynak. Son yıllarda sosyal medyanın da hayatımızda büyük bir yer etmesiyle birlikte, firmalar bize çalışan deneyimlerini pazarlıyor. Ekiplerin yer aldığı gönderiler, fotoğraflar buna harika birer örnek.

Aynı zamanda tüm sosyal medya uygulamalarında gördüğünüz iş ilanları aslında sadece birer ilan değil. Çalışacağınız organizasyonla ilgili size sonsuz fikir ve seçenek sunan birer rehber. Gerçekten güçlü bir işveren markası olmanın temeli de bu konuda özgünleşerek, kendinizi doğru yansıtmanızdan geçiyor.

Şimdi, bunun için yapabileceğiniz 5 uygulamaya birlikte göz atalım!

Cesur ve Öncü Olun

Var olan bir yapının güncellenmiş hali gibi olmayın. Markanızın bir insan olduğunu düşünün; ne gibi niteliklere sahip, nasıl konuşur, nasıl görünür, nasıl ilişki kurar ve nerelerde zaman geçirir? Tıpkı insanlar gibi, markanızın da kendine has bir stil kazanmasını sağlayın.

Ekibinize Güvenin

Firmanızı, çalışma arkadaşlarınızdan daha iyi kim tanımlayabilir ki?

Onlar, hem en gerçekçi eleştirmeniniz hem de en büyük destekçilerinizdir. Sosyal medyada onları öne çıkartarak; içerikler ve fotoğraflarla sizinle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu vurgulayın. Böylece adaylar firma kültürünüz hakkında, çok daha belirleyici bilgilere sahip olacaklar.

İlgili Olun

Kurumunuz büyüyüp evrimleşirken, çalışanlarınızın ve adaylarınızın nabzını iyi tutmalısınız. Kullandığınız dilin hassas olması ve onları düşündüğünüzü vurgulamanız etkili olacaktır. Çalışanlarınızın ve adaylarınızın birey olduklarını ve özel olduklarını onlara hissettirin. Otomasyon hız ve istikrar için iyi olsa da kimse bir robotla konuşmak istemez.

Değer Katın

Yönetim olarak, öğrendiklerinizi, iç görülerinizi ve tecrübelerinizi şeffaf olarak paylaşın. Bu, çalışan bağlılığı oluşturmanın ve çalışma arkadaşlarınızın güvenini kazanmanın belki de en hızlı yoludur.

Hatalarınızı Kabul Edin ve Çözüm Üretin

Çalışma arkadaşlarınızdan, aynı veya benzer konularda olumsuz geri bildirim alıyorsanız, bunu göz ardı etmeyin. Savunmacı, tepkisel ve umursamaz olmayın. Anlayışlı, düşünceli ve çözüm odaklı olun. Hatalarınızın üstesinden gelmek ve bu şikayetleri gidermek için planınızı tüm ekiple açıkça paylaşın. Bu şekilde size saygı ve güven duyacaklar.

İşveren markanızı bir atım öteye taşımak istiyorsanız İşveren Markası Danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Back To Top
Close search
Ara