skip to Main Content
LinkedIn’de Bir İşe Alım Danışmanı’nın Dikkatini Nasıl Çekersiniz?

LinkedIn’de Bir İşe Alım Danışmanı’nın Dikkatini Nasıl Çekersiniz?

  • Blog

İstediğiniz bir pozisyona başvurduktan sonra ilgili işe alım danışmanının ilgisini çekmek ve bir görüşme ayarlamak her zaman çok kolay olmuyor. İşe alımcıların neredeyse %90’ının açık pozisyonlarını artık LinkedIn üzerinden kapatıyor olması da işe alımcıların dikkatini çekmek için platformun nasıl kullanılması gerektiğini bilmenin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. “İş arayanlar LinkedIn’de işe alım danışmanlarının dikkatini nasıl çekebilir?” sorusunun cevaplarını sizler için derledik.

İşe alım uzmanları tarafından daha görünür olabilmeniz için profilinizin LinkedIn’deki sıralamasını (profile ranking) yükseltmek çok önemlidir. Bunu yapabilmenizin aslında çok basit dört yolu var:

Bir: Başka insanlara tavsiye yazıları yazın ve siz de onlardan kendiniz için bir tane isteyin. İlk önce sizin yazmanız karşı taraftan tavsiye almanızı da kolaylaştıracaktır.
İki: Ağınızı genişletin. Ağınızda ne kadar çok insan varsa, bir işe alım danışmanının sizi bağlantılarınız aracılığıyla bulma olasılığı o kadar artar.
Üç: Profilinize sizi tanımlayan anahtar kelimeler serpiştirin. Anahtar kelimeler sizin aramalarda ön sıralarda görünmenizi sağlayacaklardır.
Dört: Platformda olabildiğiniz kadar aktif olun. Düzenli içerik paylaşmak ve başkalarının paylaştığı içeriklere yorum yazmak gibi aktiviteler profilinizin sıralamasını otomatik olarak yükseltecektir.

Profil sıralamanızı yükseltmenize ek olarak, LinkedIn’e son zamanlarda eklenen bir özellik ile artık profil fotoğrafınızın etrafına “iş fırsatlarına açık” yazılı bir çerçeve koyabiliyorsunuz. Eğer işsizseniz ya da mevcut işvereniniz sizin iş aradığınızdan haberdar ise bu çerçeveyi kullanmak işe alımcıların dikkatini çekmek için yararlı olabilir. Hatta bir bakıma onların işlerini de kolaylaştırmış oluyorsunuz. Eğer bu çerçeveyi kullanmak istemezseniz platformda hala sadece “LinkedIn Recruiter” kullanan işe alımcıların görebileceği bir “iş fırsatlarına açığım” ibaresi de bulunuyor.

Son olarak, profilinizde uygun bir profil fotoğrafınızın olduğundan emin olun J İşe alımcıların fotoğrafı olmayan profillere tıklama oranı gerçekten çok düşük oluyor.

Bonus soru-cevap: Bir mülakattan sonra işe alım uzmanını takip etmenin en iyi yolu nedir?

 

Görüşme sonrası işe alım danışmanından sonraki adımların ne olacağıyla ilgili bilgi isteyin ve sabırla bekleyin. Evet söylemesi yapmaktan daha kolay ama işe alma süreçleri karar vericinin tatilde olması ya da stratejik planlarda değişikliğe gidilmesi gibi her türlü nedenden ötürü sekteye uğrayabilir. Ancak yine de birkaç haftalık sessizlikten sonra yanıt alamazsanız, son bir kez kontrol edin ve sonrasında yolunuza devam edin.

Back To Top
Close search
Ara