skip to Main Content
Evden Çalışma Modelinde Nasıl Daha Verimli Oluruz?

Evden Çalışma Modelinde Nasıl Daha Verimli Oluruz?

  • Blog

Evden Çalışma Modelinde Nasıl Daha Verimli Oluruz?

Pandemi ortaya çıktığından beri evden çalışmak artık iş dünyası için “yeni normal” oldu diyebiliriz. Eskiden her çalışanın hayali olan, firmaların yeni yeni uygulamaya başladıkları bir çalışma modeliyken bir anda kendimizi evden çalışıyor halde bulduk  Hayaller gerçek oldu evet ama evden çalışmanın pek de hayal edildiği gibi olmadığını da sanırım hepimiz deneyimlemiş olduk.

Evde ilgimizi dağıtabilecek bir sürü şey varken odaklanıp çalışmak gerçekten çok zor. Öte yandan işe gitme ve eve gelme rutinimiz tamamen yok oldu, psikolojik açıdan iş nerede başlıyor, nerede bitiyor bilemez olduk. Sosyalleşebildiğimiz kahve araları, öğle yemekleri de artık yok. Evet gün içinde bize kazandırdığı ekstra zaman gibi artıları da var elbette ama verimli çalışmanın ev ortamında ofis ortamında çalışmaya oranla daha zor olduğu aşikâr. Ama imkânsız değil elbette. Mevcut şartları biraz modifiye edip daha odaklı çalışmamız mümkün. Harward Business Review’de yayınlanan bir makale bu konuda oldukça yararlı stratejiler sunuyor. Sizler için özetledik.

📌 Her sabah işe gidiyormuş gibi kendinize işe başlamadan önce belli bir vakit ayırın ve gününüzü planlayın. Her ne kadar sabah kalkıp işe gitmeye, toplu taşıma araçlarını kullanmaya ve trafikte geçen süreye söylensek de her sabah mesai öncesi işlere gömülmeden önce harcadığımız bu süre psikolojik açıdan bizi işe hazırladığı için oldukça değerli. Evden çalışırken de mutlaka bilgisayarımızı açmadan önce yapacağınız kısa bir sabah sporu, kahvaltı sonrası bir kahve ya da gününüzü planlamak mutlaka çok iyi gelecektir.

📌 Her akşam mesai bitimini kutlayın. Almanca’da bunun için gerçekten bir kelime olduğunu biliyor muydunuz? Feierabend kelimesi Almanya’da işin bittiği ve bilgisayarı kapattığımız o anı kutlamak anlamında kullanılıyor. Ofiste çalışırken bunu yapabiliyoruz, bilgisayarımızı kapatıp, herkese iyi akşamlar dileyip kendimizi sokağa atıyoruz ve bu içten içe bizi rahatlatan bir rutin. Evden çalışırken bu geçişi yaşamak aynı keyfi vermiyor. O yüzden mesai sonrası kısa bir yürüyüşe çıkmak, bir arkadaşı aramak ya da bir şeyler içmek çok iyi bir fikir olabilir.

📌 Her gün “yapılması gerekenler” listesinin içinde kaybolmaktansa o gün için “mutlaka yapılması gereken” işi belirleyin ve onu tamamlayın. Evden çalışırken normalden fazla olan e-posta trafiğine mesajlaşma platformlarındaki yazışmalar ve zoom toplantılarını da eklersek yapacağımız onlarca işin arasında kendimizi çaresiz hissetmemiz çok olası. Eğer o gün için mutlaka tamamlanması gereken işi belirleyip önce onu bitirmeye odaklanırsanız, araştırmalar ortaya çıkan başarı duygusunun mutluluğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

📌 Takviminizde mutlaka o günün önemli işleri için rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman dilimi oluşturun. Tam da bir önceki maddede bahsettiğimiz bitmeyen toplantılar ve mesajlaşmalar arasında ilginizi dağıtan her şeyi susturup odaklanarak çalışabileceğiniz blok bir zaman dilimi takvimlerimizde olmalı.

📌 Son olarak sosyalleşmeye mutlaka vakit ayırın. Pandemi dönemi biraz zor evet ama arkadaşlarınızla yapabileceğiniz zararsız aktiviteler planlamak iyi gelecektir. Online bile olsa.

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://hbr.org/2020/08/how-to-actually-save-time-when-youre-working-remotely?utm_campaign=hbr&utm_medium=social&utm_source=linkedin

Back To Top
Close search
Ara