skip to Main Content
2021’in Yükselişteki İşleri: Fırsat Şimdi Nerede?

2021’in Yükselişteki İşleri: Fırsat Şimdi Nerede?

2020 geride kalsa da Covid-19 salgınını henüz geride bırakabilmiş değiliz. Ekonomik sıkıntılar milyonları işsiz bıraktı: Uluslararası Çalışma Örgütü, yalnızca 2020’nin son üç ayında 245 milyon işin kaybedildiğini tahmin ediyordu.

İş arayan milyonlarca kişiyi desteklemek ve fırsatın şu anda nerede olduğuna odaklanmak için LinkedIn’in Gelişen İşler Raporu (beş yıllık dönemdeki trendleri belirleyen yıllık rapor) değiştiriliyor. Yeni Yükselişteki İşler listesi, 2020’nin en hızlı büyüyen 15 iş trendini ve bu işleri elde etmek için ihtiyacınız olan yetenekleri içeriyor.

Salgının bir sonucu olarak iş dünyası değişti. Küresel raporların ortaya çıkardığı temel trendler de şunlar:

Deneyiminiz ne olursa olsun herkes için bir iş vardır. COVID-19 salgını küresel ekonomiyi alt üst etti ve bu iş ortamını kalıcı olarak değiştirecek. Yükselen iş trendleri; sağlık, teknoloji, pazarlama, ön cephede çalışan meslek dalları ve satış rolleri gibi roller. Bunların çoğu da doğrudan deneyim veya lisans derecesi gerektirmez.

Yeni bir fırsata ulaşmak için yetenekler her zamankinden daha önemli hale geldi. İş trendleri, temel dijital araçları kullanmak, bir akıllı telefonun nasıl kullanılacağını anlamak, dijital iletişim, Excel ve sosyal medya gibi temel dijital becerilere olan talebin altını çiziyor.

Uzaktan çalışma sayesinde fırsat her zamankinden daha erişilebilir. Yükselişteki işlerin çoğu uzaktan yapılabilir: Geçtiğimiz yıl içinde en çok talep gören uzaktan işlerden bazıları teknoloji ve satış alanlarında oldu ve bu da büyük metropol alanlarının dışında daha fazla fırsat yarattı.

Yani, fırsat var; En iyi adımınızı attığınızdan emin olmak için, LinkedIn’deki araçlardan yararlanın.

İşverenlere doğru sinyalleri gönderin. Profilinizdeki LinkedIn’in “Çalışmaya Açık” özelliğini kullanarak, yeni fırsatlara açık olduğunuzu- işverenlere özel olarak veya daha geniş LinkedIn topluluklarıyla- paylaşabilirsiniz. LinkedIn verileri, LinkedIn profilinizde “Çalışmaya Açık” özelliğini açmanın, işe alım danışmanlarından mesaj alma olasılığınızı iki kat artırdığını gösteriyor. Tercihlerinize uyan yeni iş ilanlarını görebilmek için de “İş Uyarıları” özelliğini ayarlamayı unutmayın, çünkü bildirimden sonraki ilk 10 dakika içinde başvuru yapmak, yanıt alma şansınızı 4 kata kadar arttırır.

(Online) görüşmenize hazır olun. İnsanların yarısından fazlası mülakat yapma konusunda güven eksikliği olduğunu söylüyor. LinkedIn mülakat hazırlama araçları, uzmanlar ve işe alma yöneticileri tarafından hazırlanan videolar, ipuçları ve yapay zekâ destekli anında geri bildirimlerle seçme sürecinde sorulan genel sorulara hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Hatta satış, mühendislik ve pazarlama gibi çok talep gören roller için belirli mülakatlar da bulabilirsiniz.

Kariyer yolunuzu keşfedin. LinkedIn’in Career Explorer özelliği size sahip olduğunuz yetkinlikler ve deneyimlerinizle eşleşen fırsatları bulmanıza yardımcı olabilir. LinkedIn Learning kursları ile sizin profilinize benzer insanların geçiş yaptığı rolleri ve ihtiyaç duyabileceğiniz yetenekleri görebilirsiniz. Ayrıca sizi LinkedIn’deki açık iş ilanlarına bağlar ve bu işlere sahip olan, size destek olabilecek üyeleri bulur.

Kaynak: Introducing 2021’s Jobs on the Rise: Where the Opportunity Is Now | Official LinkedIn Blog

Back To Top
Close search
Ara